PERÇİN

Gönderen: Eray 15/09/2014 0 Yorum

Perçin, en basit tanımıyla, iki parçayı çözülmeyecek şekilde birleştiren, bir tarafı şişerek yüzeye tutturulan, diğer tarafı açık bağlantı elemanıdır. Perçin kafa ve çivi olmak üzere iki parçadan oluşur. İki veya daha fazla parçayı birleştirmek için kullanılır. İstenen dayanım, çekme ve kopma kuvvetleri, birleştirilecek parçaların toplam kalınlığına göre perçin çapı ve uzunluğu değişir. Bu bağlantı elemanları montajın yapıldığı yerde sabit kalması istenen parçalardır. Yerlerinden ancak deforme edilerek çıkartılabilirler. İki malzemenin birleştirilmesi yanında kimi uygulamalarda sızdırmazlık sağlamaları için de kullanılır.

Çelik, paslanmaz çelik, alüminyum gibi malzemelerden üretilebilir.  Uygulamada manuel ve havalı perçin makineleri kullanılır. Parçalara açılan uygun büyüklükteki delikten perçin geçirilir, makine aracılığı ile perçin sıkılır ve sıkışan perçin parçaları bir araya getirir. Sıkışma sonucu perçinin çivi kısmı kopar. Seri kullanım için uygun bir bağlantı elemanı olduğundan üretim zamanını düşürerek maliyetleri azaltır. Kolay uygulandığı için ek kabiliyet gerektirmez.

Bombe kafa, geniş kafa, havşa kafa çeşitleri bulunmaktadır. Metal-metal, metal- plastik, plastik- plastik malzemeleri birleştirmek için uygundur. Otomotiv, beyaz eşya, elektronik, ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi sektörlerde kullanılabilir. 

Bir Yorum Yazın